האם אתה מחפש ספק מכונות עיבוד cnc מדויק בסין? PTJ יש יותר מ 10 שנות ניסיון מקצועי בכרסום CNC / 5 צירים וסיבובי עיבוד CNC וביצוע שוויצרי כדי להתאים לכל הצרכים שלך. קבל הצעת מחיר מיידית: [email protected]

הקשר בין סובלנות ממדית וצורה לבין חספוס פני השטח

הקשר בין סובלנות ממדית וצורה לבין חספוס פני השטח

הקשר בין סובלנות ממדית, סובלנות גיאומטרית, חספוס פני השטח


מהקשר המספרי בין גודל, צורה וחספוס פני השטח, לא קשה לראות כי יש לתאם ולתאם את הקשר המספרי של השלושה במהלך התכנון. כאשר ערך הסובלנות מסומן בתבנית, ערך החספוס של אותו משטח צריך להיות פחות מערך סובלנות הצורה; וערך סובלנות הצורה צריך להיות פחות מערך הסובלנות למיקום שלו; הפרש המיקום צריך להיות פחות מערך הסובלנות הממדי שלו. אחרת, זה יגרום לבעיות בייצור. עם זאת, המעורב ביותר בעבודת התכנון הוא כיצד להתמודד עם הקשר בין סובלנות ממדית לחספוס פני השטח לבין הקשר בין דיוק התאמה שונה לחספוס פני השטח.

הקשר בין סובלנות ממדית וצורה לבין חספוס פני השטח

הקשר בין סובלנות ממדית, סובלנות גיאומטרית, חספוס פני השטח

באופן כללי, זה נקבע על פי הקשר הבא:

 • 1. כאשר סובלנות הצורה היא 60% מהסובלנות הממדית (דיוק גיאומטרי יחסי בינוני), Ra≤0.05IT;
 • 2. כאשר סובלנות הצורה היא 40% מהסובלנות הממדית (דיוק גיאומטרי יחסי גבוה יותר), Ra≤0.025IT;
 • 3. כאשר סובלנות הצורה היא 25% מהסובלנות הממדית (דיוק גיאומטרי יחסי גבוה), Ra≤0.012IT;
 • 4. כאשר סובלנות הצורה נמוכה מ- 25% מהסובלנות הממדית (דיוק גיאומטרי יחסית סופר גבוה), Ra ≤ 0.15Tf (ערך סובלנות צורה).

ערך הייחוס הפשוט ביותר: הסובלנות הממדית היא פי 3-4 מחספוס, שהוא החסכוני ביותר.

1) קשר מספרי בין סובלנות צורה לסובלנות ממדית

כאשר נקבע דיוק הסובלנות הממדי, לסובלנות הצורה יש ערך מתאים המתאים לערך סובלנות הצורה של בערך 50% ערך סובלנות ממדי; בערך 20% ערך סובלנות ממדי של תעשיית המכשירים כערך סובלנות צורה; תעשייה כבדה ערך סובלנות ממדי של 70% משמש כערך סובלנות צורה. ניתן לראות זאת. ככל שדיוק הסובלנות הממדי גבוה יותר, כך סובלנות הצורה קטנה יותר מיחס הסובלנות הממדי. בעת תכנון דרישות המידות וסובלנות הצורה, למעט מקרים מיוחדים, כאשר נקבע הדיוק הממדי, ערך הסובלנות הממדי של 50% משמש בדרך כלל כערך סובלנות הצורה. זה מועיל הן לייצור והן להבטחת איכות.

2) קשר מספרי בין סובלנות צורה לסובלנות עמדה

יש גם קשר בין סובלנות צורה לסובלנות עמדה. מהגורם להיווצרות השגיאה, שגיאת הצורה נגרמת על ידי רטט מכונה, רטט כלי, הפעלת ציר וכו '; שגיאת המיקום נובעת מאי-מקביל של מסילות מכוון, הידוק הכלי אינו מקביל או אינו אנכי, כוח ההידוק פועל וכו '. לכן, מהגדרת פס הסובלנות, שגיאת המיקום היא הצורה שגיאת המשטח להיבדק. אם שגיאת ההקבלה מכילה את שגיאת השטוח, שגיאת המיקום גדולה בהרבה משגיאת הצורה. לכן, במקרה הכללי, כאשר לא ניתנות דרישות נוספות, ניתן סובלנות למיקום וסובלנות הצורה כבר לא ניתנת. כאשר יש דרישות מיוחדות, ניתן לסמן את דרישות הסובלנות לצורה ולמיקום בו זמנית, אך ערך הסובלנות לצורה של התווית צריך להיות פחות מערך סובלנות המיקום המסומן. אחרת, לא ניתן לייצר את החלקים בהתאם לדרישות התכנון במהלך הייצור.

3) הקשר בין סובלנות צורה לחספוס פני השטח

למרות שאין קשר ישיר בין שגיאת צורה לחספוס פני השטח מבחינת ערכים מספריים ומדידה, קיים קשר פרופורציונאלי מסוים בין השניים בתנאי עיבוד מסוימים. על פי מחקר ניסיוני, חספוס פני השטח מהווה סובלנות צורה בדיוק כללי. 1/5 עד 1/4. ניתן לראות שכדי להבטיח את סובלנות הצורה, יש להגביל כראוי את הערך המקסימלי המותר של פרמטר גובה חספוס פני השטח המתאים.

בחירת סובלנות צורה

1) בחירת פריטי סובלנות גיאומטריים

יש להשתמש באופן מלא בפונקציות של פרויקט הבקרה המשולב כדי להפחית את פריטי הסובלנות הגיאומטריים ואת הפריטים המתאימים לזיהוי שגיאות גיאומטריות המופיעים בשרטוטים.

תחת הנחת היסוד של עמידה בדרישות הפונקציונליות, יש לבחור את הפרויקט במדידה פשוטה. לדוגמא, סובלנות קואקסיאלית מוחלפות לעיתים קרובות בסבילות ריצה של מעגל רדיאלי או סובלנות של ריצת מעגל רדיאלי. עם זאת, יש לציין כי הפעלת המעגל הרדיאלי היא שילוב של שגיאת הקואקסיאליות ושגיאת צורת המשטח הגלילית. לכן, כאשר הוא מוחלף, ערך הסובלנות להתעצבן שניתן יהיה גדול מעט מערך הסובלנות הקואקסיאלי, אחרת הוא יהיה קפדני מדי.

2) בחירת עקרון סובלנות

על פי הדרישות הפונקציונליות של האלמנטים הנמדדים, יש לנצל את פונקציות הסובלנות במלואן ולאמץ את ההיתכנות והכלכלה של אימוץ עקרון הסובלנות.

עקרון העצמאות משמש לדיוק ממדי ולדיוק המיקום ודיוק המיקום. הוא צריך לעמוד בדרישות בנפרד, או שאין קשר בין השניים, כדי להבטיח דיוק בתנועה, איטום וללא סובלנות.

דרישות הכללה משמשות בעיקר ביישומים בהם נדרש תיאום קפדני.

הישות הגדולה ביותר נדרשת עבור האלמנט המרכזי והיא משמשת בדרך כלל כאשר ניתן לבנות את דרישות ההתאמה (ללא דרישות הזדווגות).

הדרישות הפיזיות המינימליות משמשות בעיקר כאשר יש צורך להבטיח חוזק חלק ועובי דופן מינימלי.

הדרישה ההפיכה משולבת עם דרישת הישות המקסימאלית (המינימלית), העושה שימוש מלא באזור הסובלנות, מרחיב את טווח הגודל האמיתי של הרכיב הנמדד ומשפר את היעילות. ניתן להשתמש בלי להשפיע על הביצועים.

מבחר של אלמנטים רלוונטיים

1) בחירת חלקי ייחוס

 • (1) בחר את משטח המפרק שבו החלקים ממוקמים במכונה כחלק הייחוס. לדוגמא, המישור התחתון וצד המארז, ציר חלק הדיסק, יומן התמיכה או חור התמיכה של החלק הסיבובי וכדומה.
 • (2) אלמנט הייחוס צריך להיות בעל גודל וקשיחות מספקים בכדי להבטיח מיקום יציב ואמין. לדוגמא, שילוב של שני צירים או יותר שנמצאים זה מזה לציר ייחוס משותף הוא יציב יותר מציר ייחוס.
 • (3) בחר משטח עם משטח מדויק יחסית כחלק הייחוס.
 • (4) הפוך את מדדי ההרכבה, העיבוד והבדיקה לאחידים ככל האפשר. באופן זה ניתן לבטל את השגיאה הנגרמת מאי אחידות ההתייחסות, ולפשט את תכנון וייצור הנענע וכלי המדידה והמדידה נוחה.

2) קביעת מספר המדדים

באופן כללי, יש לקבוע את מספר הפניות בהתבסס על כיוון פרויקט הסובלנות ודרישות הגיאומטריה למיקום. מרבית סובלנות ההתמצאות מיועדת לנתון אחד, בעוד שסובלנות המיקום דורשת תאריך אחד או יותר. לדוגמא, עבור פריטי סובלנות מקבילים, בניצב וקואקסיאליות, בדרך כלל רק מישור אחד או ציר אחד משמשים כאלמנט הייחוס; עבור פריט הסובלנות למיקום, יש לקבוע את דיוק המיקום של מערכת החורים, וניתן להשתמש בשניים או שלושה. אלמנטים של מידוד.

3) סידור צו הביצוע

כאשר נבחרים שני אלמנטים ייחוסיים או יותר, הסבר של אלמנטים ההתייחסות מובהר ונכתב ברשת הסובלנות בסדר הראשון, השני והשלישי. אלמנט הייחוס הראשון הוא העיקרי ואלמנט הייחוס השני הוא השני. .

בחירת ערך סובלנות לצורה

עקרון כללי: בחר את ערך הסובלנות החסכוני ביותר תוך סיפוק תפקידו של החלק.

◆ על פי הדרישות הפונקציונליות של החלקים, בהתחשב בכלכלת העיבוד ובמבנה ונוקשות החלקים, ערכי הסובלנות של האלמנטים נקבעים על פי הטבלה. שקול את הגורמים הבאים:

◆ סובלנות הצורה הניתנת על ידי אותו אלמנט צריכה להיות פחותה מערך סובלנות המיקום;

◆ ערך סובלנות הצורה של החלק הגלילי (למעט ישר הציר) צריך להיות פחות מערך הסובלנות הממדי; אם אותו מישור, ערך סובלנות השטוח צריך להיות פחות מערך סובלנות ההקבלה של המטוס להתייחסות.

◆ ערכי סובלנות מקבילים צריכים להיות פחות מערכי סובלנות המרחק המקבילים להם.

◆ יחס פרופורציונלי משוער בין חספוס פני השטח לסובלנות צורה: באופן כללי, ניתן לקחת את ערך Ra של חספוס פני השטח כערך סובלנות הצורה (20% ~ 25%).

◆ במקרים הבאים, תוך התחשבות בקושי העיבוד ובהשפעת גורמים אחרים פרט לפרמטרים העיקריים, על פי דרישות הפונקציה של החלקים, צמצמו כראוי את הבחירה בין 1 ל -2:

 •     ○ חור ביחס לציר;
 •     ○ גדול דק פירחורים; יותר גדול פירחורים;
 •     ○ משטח החלק ברוחב גדול (גדול מ- 1/2 אורך);
 •     ○ מקבילות קו-קו-קו וקו-אל-פנים וסבילות ניצב ביחס פנים אל פנים.

צורה וסובלנות לא ממולאת

על מנת לפשט את הציור, ניתן להבטיח את הצורה ואת דיוק המיקום על ידי עיבוד כלי המכונה הכללי, ואין צורך להזריק את הסובלנות הגיאומטרית על הציור. הצורה והסובלנות שלא מולאו מבוצעים על פי הוראות GB / T1184-1996. התוכן הכללי הוא כדלקמן:

 • (1) שלוש רמות סובלנות של H, K ו- L מוגדרות עבור ישר, שטוחיות, אנכיות, סימטריה וריצה מעגלית לא מסומנים.
 • (2) ערך הסובלנות שאינו מוקף שווה לערך הסובלנות בקוטר, אך אינו יכול להיות גדול מערך הסובלנות הלא ממולא של הפעלת המעגל הרדיאלי.
 • (3) ערך הסובלנות הבלתי-פנוי של גליליות אינו מוגדר, והוא נשלט על ידי סובלנות העגלגלות של היסוד, הישרות של קו הראשוני, והזרקת או הסיבולת הלא ממולאת של ההקבלה של קו הראשוני היחסי.
 • (4) ערך הסובלנות שאינו מקבילי שווה לגדול הסובלנות הממדי שבין האלמנט הנמדד לאלמנט הייחוס לבין סובלנות הצורה של האלמנט הנמדד (יושרות או מישור), ונמשך שניים הארוך יותר של האלמנטים משמש כ אמת מידה.
 • (5) לא נקבע ערך הסובלנות הקואקסיאליטי שאינו מתואם. במידת הצורך, ערך הסובלנות הלא ממולא של הקואקסיאליות שווה לסובלנות הבלתי ממולאת של ההפעלה המעגלית.
 • (6) ערכי הסובלנות של קווי המתאר הלא-קויים, פרופיל השטח, הנטייה והמיקום נשלטים על ידי הסובלנות הממדית הליניארית המוזרקת או הלא ממולאת או סובלנות זוויתית של כל אלמנט.
 • (7) לא נקבע ערך סובלנות הקפצה מלאה.

ייצוג התבנית של צורת ערך הסובלנות הבלתי ממלא

אם נעשה שימוש בערך הסובלנות שלא מילא המצוין ב- GB / T1184-1996, יש לציין את קוד התקן והציון בעמודת הכותרת או בדרישות הטכניות. : "GB / T1184-K".

סובלנות העבודה של "עקרון הסובלנות על פי GB / T 4249" אינם מסומנים בשרטוטים והם יבוצעו בהתאם לדרישות "GB / T 1800.2-1998".

קישור למאמר זה: הקשר בין סובלנות ממדית וצורה לבין חספוס פני השטח

הצהרה מחודשת: אם אין הוראות מיוחדות, כל המאמרים באתר זה מקוריים. אנא ציין את המקור להדפסה חוזרת: https: //www.cncmachiningptj.com/,thanks!


הקשר בין סובלנות ממדית וצורה לבין חספוס פני השטחPTJ® מספק מגוון רחב של דיוק מותאם אישית עיבוד cnc סין services.ISO 9001: 2015 ו- AS-9100 מוסמכים. דיוק מהיר 3, 4 ו -5 צירים עיבוד CNC שירותים כולל כרסום, פנייה למפרטי הלקוח, מסוגלים לחלקי מתכת ופלסטיק במכונות עם סובלנות של +/- 0.005 מ"מ. שירותים משניים כוללים CNC וטחינה, קידוח קונבנציונאלי,למות הליהוק,מתכת ו הַטבָּעָה. מתן אבות טיפוס, הפקות ייצור מלאות, תמיכה טכנית ובדיקה מלאה רכבתעופה וחלל, עובש ומתקן, תאורת led,רפואי, אופניים, וצרכנים אלקטרוניקה תעשיות. אספקה ​​בזמן. ספר לנו קצת על תקציב הפרויקט שלך וזמן המסירה הצפוי. אנו אסטרטגיה איתך לספק את השירותים המשתלמים ביותר שיעזרו לך להגיע ליעד שלך, ברוך הבא לפנות אלינו ( [מוגן בדוא"ל] ) ישירות לפרויקט החדש שלך.